40 procent absolwentów MBA dostaje awans. Prawie połowa podwyżkę.


Dodany: 27 września 2016

Gazeta Wyborcza | 26.9.2016 | Autor: Joanna Dzikowska

 

Kierownik idzie na studia


MBA to jedne z najbardziej prestiżowych studiów na świecie. I najdroższych – kosztują średnio ok. 30 tys. zł. Wprawdzie z dyplomem pensja wzrasta, ale absolwenci polskich programów wciąż zarabiają mniej niż ich zagraniczni koledzy.

Studia MBA (ang. Master of Business Administration) łączą wiele dziedzin nauki – socjologię, psychologię, prawo, ekonomię, finanse i marketing. Na większości programów wymagane jest też co najmniej 3-5 letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. – Tego typu studia wymagają dużej motywacji, samodyscypliny i nieustającej koncentracji na celu. Słuchacze muszą znaleźć w sobie odwagę do walki z utartymi schematami myślenia i działania, przełamują dotychczasowe przyzwyczajenia. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć program MBA z bagażem doświadczeń zawodowych i menedżerskich – potwierdza dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. – MBA to nie tylko zarządzanie, od lat dużym zainteresowaniem cieszą się u nas specjalności MBA Energetyka czy MBA w Ochronie Zdrowia.


Inwestycja

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak mediana wynagrodzeń absolwentów MBA, którzy zajmowali stanowiska kierownicze i dyrektorskie, wyniosła w 2015 roku ok. 14 tys. zł brutto miesięcznie. Co czwarty zatrudniony z dyplomem MBA zarabiał powyżej 21 tys. Połowa z nich – od 9,5 do 21 tys. Wśród absolwentów MBA najwięcej zarabiali dyrektorzy – 18 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków kierowników to nieco ponad 10 tys. zł. Najwyższe zarobki oferowały firmy zagraniczne. Tam absolwenci MBA otrzymywali przeciętnie 15,5 tys. zł. brutto. W polskich firmach – 12 tys. Ale MBA to spory wydatek: – Osoby rozpoczynające studia MBA muszą się liczyć ze średnimi kosztami na poziomie ok. 30,5 tys. zł – mówi Maciej Łukasiak z Sedlak & Sedlak. – Z naszej analizy wynika jednak, że pomimo wysokich kosztów ukończenia MBA podjęcie tego rodzaju studiów wydaje się bardzo opłacalne. Poniesione nakłady mogą zwrócić się już po kilku miesiącach pracy. Warto przy tym pamiętać, że na studia MBA idą ludzie zainteresowani karierą menedżerską i zwykle przed studiami też dużo zarabiali.

Z ankiet Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wynika, że pracodawcy finansują studia MBA w blisko połowie przypadków. Pozostali studenci odkładają na MBA wcześniej albo biorą kredyt. To zresztą najpopularniejsze wyjście za granicą, gdzie studia MBA mogą kosztować nawet 100-200 tys. dol. za pełen program (wliczając w to cenę wyjazdów na spotkania biznesowe i podręczników).


Kontakty

Jak wynika z badań opublikowanych przez MBA Portal, na takie studia decydują się przede wszystkim osoby w wieku 36-40 lat (ponad 60 proc. wszystkich uczestników). Zdarzają się też osoby 50-letnie, które w latach 90. rozkręciły swój biznes, a teraz – gdy firma osiągnęła sukces – chcą poznać nowoczesne techniki zarządzania. Jedni wybierają polskie uczelnie, inni dyplom MBA chcą zrobić za granicą. – Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie chcemy pracować – mówi Jakub Leszczyński, twórca i redaktor naczelny MBA Portal. – Największą przewagą zagranicznych studiów jest możliwość konfrontacji problemów biznesowych na szerokiej arenie i korzystanie z doświadczeń osób z innych krajów. To cenne dla pracodawców w międzynarodowych korporacjach. Ale jeśli wymarzone stanowisko pracy nie wymaga takich kontaktów, nie ma sensu wydawać więcej pieniędzy na zagraniczny dyplom. Jakość polskich programów jest podobna – uważa Leszczyński.

Studentów przekonuje też zaoczny tryb kształcenia, bo podczas nauki mogą kontynuować pracę w Polsce. Zagraniczne programy działają zwykle w trybie dziennym.
– Dla niektórych istotne jest także, że oprócz bardzo wysokiego poziomu tzw. twardej wiedzy, np. z obszaru zarządzania finansami, mamy też rozbudowaną ofertę przedmiotów kształtujących kompetencje miękkie, takich jak przywództwo czy zachowania w organizacji – mówi Magdalena Mazur z programu MBA-SGH. – Inni wskazują na to, że nasi uczestnicy mają możliwość uczestnictwa w profilowanej pod nich wizycie studyjnej w Chinach.


Awans

– Programy MBA w Polsce cały czas ewoluują. Obecnie można zauważyć pozytywny trend tworzenia programów MBA już nie z jednym, ale z kilkoma partnerami z różnych krajów. Tworząc konsorcja, dajemy słuchaczowi możliwie wszechstronną wiedzę dotyczącą różnych nurtów zarządzania i obszarów kulturowych – potwierdza dr Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Z badań, które prowadzi Krakowska Szkoła Biznesu, wynika, że tytuł MBA umożliwił co trzeciemu absolwentowi zmianę pracodawcy lub założenie własnej firmy. Prawie połowa odnotowała wzrost pensji.

Podobne dane przedstawia Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Około 40 proc. absolwentów jego programu MBA otrzymuje awans po ukończeniu studiów, a nawet w trakcie. Drugie tyle spodziewa się awansu w przyszłości. To głównie menedżerowie średniego i najwyższego szczebla zarządzania z firm globalnych, przede wszystkim mieszkańcy województwa. – Bardzo wielu naszych absolwentów zrobiło spektakularne kariery – mówi prof. Ewa Konarzewska-Gubała, dyrektor programu Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. – Oczywiście zawdzięcza je własnemu potencjałowi, ale mamy świadomość, że my też mamy w tym swój udział. Najlepszym przykładem jest osoba wicepremiera, pana Mateusza Morawieckiego, absolwenta I edycji programu MBA, a także późniejszego jego wykładowcy.


Prestiż?

Jak wynika z badań firmy rekrutacyjnej Antal International, najbardziej opłacalne sektory dla MBA to finanse, bankowość, ubezpieczenia i szeroko pojęte doradztwo.
– Niestety, europejskie czy amerykańskie programy są wciąż bardziej cenione niż polskie – mówi Aleksandra Kujawa z Antal International. Jej zdaniem wynika to przede wszystkim z prestiżu: na polskie studia zbyt łatwo się dostać, a większość studentów nie ma odpowiedniego doświadczenia. – Międzynarodowi pracodawcy traktują więc polskie programy jak studia podyplomowe, nie menedżerskie. Potwierdzają to liczby. Pracownicy z polskim dyplomem po ukończeniu studiów otrzymują średnio o 10-15 proc. wyższą pensję, ci z zagranicznym – o 50-60 proc. wyższą. W zagranicznej firmie pracownik z dyplomem MBA nie powinien zarabiać mniej niż 10 tys. euro. U nas zarabiają często po 10 tys. zł brutto, tyle samo, co dobrzy informatycy z kilkuletnim doświadczeniem – dodaje Aleksandra Kujawa.

Zobacz Artykuł w oryginale >>

 

Pozostałe aktualności


Join ST. GALLEN MANAGEMENT SEMINAR 2018!

Join St. Gallen Management Seminar 12–14th of April 2018 with our trainers: lic. rer. pol. Daniel Gfeller and Christian Muntwiler, M. A., HSG.

The sought-after trainers from St. Gallen Business School are highly skilled specialists in development and implementation of strategies and concepts – Christian Muntwiler, M. A. HSG and Daniel Gfeller, lic. rer. pol.
Beside management consulting activities they are active as fixed-term managers for international companies.

czytaj więcej...


Join Strategy-Week Boston 2017/2018

Cracow School of Business CUE along with Swiss partner – St. Gallen Business School with great pleasure would like to invite our students and alumni to participate in Strategy Week Boston.

This intense strategy course in English is designed for executives with basic knowledge and experience in strategic management. It introduces most recent knowledge and strategic concepts using examples of strategy implementation in leading global corporations.

czytaj więcej...


08.2017

Ogólne

Nowe kierunki studiów podyplomowych - Rekrutacja do 15 września 2017!

Oferta Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK od ponad 23 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego nieustannie się poszerza. W odpowiedzi na współczesne zapotrzebowania rynku, przygotowaliśmy dwa nowe,  interesujące programy studiów podyplomowych.

czytaj więcej...


06.2017

Ogólne

Program Executive MBA wśród najciekawszych programów MBA!

Z satysfakcją informujemy, że Program Executive  MBA, prowadzony przez Krakowską Szkołę Biznesu UEK znalazł się wśród "Najciekawszych programów MBA wg miesięcznika Home&Market".

czytaj więcej...


06.2017

Ogólne

Rekrutacja do programów MBA w KSB UEK

Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 rozpoczęta! Zapraszamy do składania dokumentów. Pytania związane z rekrutacją prosimy kierować do Biura Studiów MBA e-mailem: imba@uek.krakow.pl.
 

czytaj więcej...


05.2017

Ogólne

XIII Międzynarodowy Kongres MBA już za nami!

Zapraszamy do fotorelacji z tegorocznej edycji Kongresu. Link do galerii: www.kongresmba.pl/galeria-zdjec

czytaj więcej...


INTERNATIONAL MBA WEEK – wizyta studentów MBA z University of Johannesburg w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK

Zobacz podsumowanie wizyty najlepszych studentów MBA z University of Johannesburg w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK podczas International MBA Week.

czytaj więcej...


05.2017

Ogólne

Nauka, praktyka i integracja środowiska MBA, czyli XIII Międzynarodowy Kongres MBA (12–14 maja 2017)

Międzynarodowy Kongres MBA to coroczne spotkanie menedżerów z Polski i świata, kadry naukowej, studentów, absolwentów i dyrektorów programów Master of Business Administration. Kongres jest przykładem działań nastawionych z jednej strony na edukację i integrację środowiska MBA, z drugiej na aktywnym kształtowaniu trendów i dobrych praktyk w biznesie.

czytaj więcej...


03.2017

Ogólne

Program Executive MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK otrzymał wyróżnienie Order Finansowy 2016 w kategorii Edukacja

Nagrodę od kilku lat przyznaje prestiżowy magazyn ekonomiczny Home&Market firmom i instytucjom oferującym najlepsze produkty i usługi w swojej kategorii.

czytaj więcej...


03.2017

Ogólne

Dofinansowanie studiów z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Dla wszystkich osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów ciekawą propozycją może być skorzystanie z dofinansowania w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293-55-61 (Biuro studiów podyplomowych)       
tel.: 12 293-75-53 (Biuro studiów MBA)
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin