40 procent absolwentów MBA dostaje awans. Prawie połowa podwyżkę.


Dodany: 27 września 2016

Gazeta Wyborcza | 26.9.2016 | Autor: Joanna Dzikowska

 

Kierownik idzie na studia


MBA to jedne z najbardziej prestiżowych studiów na świecie. I najdroższych – kosztują średnio ok. 30 tys. zł. Wprawdzie z dyplomem pensja wzrasta, ale absolwenci polskich programów wciąż zarabiają mniej niż ich zagraniczni koledzy.

Studia MBA (ang. Master of Business Administration) łączą wiele dziedzin nauki – socjologię, psychologię, prawo, ekonomię, finanse i marketing. Na większości programów wymagane jest też co najmniej 3-5 letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. – Tego typu studia wymagają dużej motywacji, samodyscypliny i nieustającej koncentracji na celu. Słuchacze muszą znaleźć w sobie odwagę do walki z utartymi schematami myślenia i działania, przełamują dotychczasowe przyzwyczajenia. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć program MBA z bagażem doświadczeń zawodowych i menedżerskich – potwierdza dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. – MBA to nie tylko zarządzanie, od lat dużym zainteresowaniem cieszą się u nas specjalności MBA Energetyka czy MBA w Ochronie Zdrowia.


Inwestycja

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak mediana wynagrodzeń absolwentów MBA, którzy zajmowali stanowiska kierownicze i dyrektorskie, wyniosła w 2015 roku ok. 14 tys. zł brutto miesięcznie. Co czwarty zatrudniony z dyplomem MBA zarabiał powyżej 21 tys. Połowa z nich – od 9,5 do 21 tys. Wśród absolwentów MBA najwięcej zarabiali dyrektorzy – 18 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków kierowników to nieco ponad 10 tys. zł. Najwyższe zarobki oferowały firmy zagraniczne. Tam absolwenci MBA otrzymywali przeciętnie 15,5 tys. zł. brutto. W polskich firmach – 12 tys. Ale MBA to spory wydatek: – Osoby rozpoczynające studia MBA muszą się liczyć ze średnimi kosztami na poziomie ok. 30,5 tys. zł – mówi Maciej Łukasiak z Sedlak & Sedlak. – Z naszej analizy wynika jednak, że pomimo wysokich kosztów ukończenia MBA podjęcie tego rodzaju studiów wydaje się bardzo opłacalne. Poniesione nakłady mogą zwrócić się już po kilku miesiącach pracy. Warto przy tym pamiętać, że na studia MBA idą ludzie zainteresowani karierą menedżerską i zwykle przed studiami też dużo zarabiali.

Z ankiet Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wynika, że pracodawcy finansują studia MBA w blisko połowie przypadków. Pozostali studenci odkładają na MBA wcześniej albo biorą kredyt. To zresztą najpopularniejsze wyjście za granicą, gdzie studia MBA mogą kosztować nawet 100-200 tys. dol. za pełen program (wliczając w to cenę wyjazdów na spotkania biznesowe i podręczników).


Kontakty

Jak wynika z badań opublikowanych przez MBA Portal, na takie studia decydują się przede wszystkim osoby w wieku 36-40 lat (ponad 60 proc. wszystkich uczestników). Zdarzają się też osoby 50-letnie, które w latach 90. rozkręciły swój biznes, a teraz – gdy firma osiągnęła sukces – chcą poznać nowoczesne techniki zarządzania. Jedni wybierają polskie uczelnie, inni dyplom MBA chcą zrobić za granicą. – Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie chcemy pracować – mówi Jakub Leszczyński, twórca i redaktor naczelny MBA Portal. – Największą przewagą zagranicznych studiów jest możliwość konfrontacji problemów biznesowych na szerokiej arenie i korzystanie z doświadczeń osób z innych krajów. To cenne dla pracodawców w międzynarodowych korporacjach. Ale jeśli wymarzone stanowisko pracy nie wymaga takich kontaktów, nie ma sensu wydawać więcej pieniędzy na zagraniczny dyplom. Jakość polskich programów jest podobna – uważa Leszczyński.

Studentów przekonuje też zaoczny tryb kształcenia, bo podczas nauki mogą kontynuować pracę w Polsce. Zagraniczne programy działają zwykle w trybie dziennym.
– Dla niektórych istotne jest także, że oprócz bardzo wysokiego poziomu tzw. twardej wiedzy, np. z obszaru zarządzania finansami, mamy też rozbudowaną ofertę przedmiotów kształtujących kompetencje miękkie, takich jak przywództwo czy zachowania w organizacji – mówi Magdalena Mazur z programu MBA-SGH. – Inni wskazują na to, że nasi uczestnicy mają możliwość uczestnictwa w profilowanej pod nich wizycie studyjnej w Chinach.


Awans

– Programy MBA w Polsce cały czas ewoluują. Obecnie można zauważyć pozytywny trend tworzenia programów MBA już nie z jednym, ale z kilkoma partnerami z różnych krajów. Tworząc konsorcja, dajemy słuchaczowi możliwie wszechstronną wiedzę dotyczącą różnych nurtów zarządzania i obszarów kulturowych – potwierdza dr Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Z badań, które prowadzi Krakowska Szkoła Biznesu, wynika, że tytuł MBA umożliwił co trzeciemu absolwentowi zmianę pracodawcy lub założenie własnej firmy. Prawie połowa odnotowała wzrost pensji.

Podobne dane przedstawia Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Około 40 proc. absolwentów jego programu MBA otrzymuje awans po ukończeniu studiów, a nawet w trakcie. Drugie tyle spodziewa się awansu w przyszłości. To głównie menedżerowie średniego i najwyższego szczebla zarządzania z firm globalnych, przede wszystkim mieszkańcy województwa. – Bardzo wielu naszych absolwentów zrobiło spektakularne kariery – mówi prof. Ewa Konarzewska-Gubała, dyrektor programu Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. – Oczywiście zawdzięcza je własnemu potencjałowi, ale mamy świadomość, że my też mamy w tym swój udział. Najlepszym przykładem jest osoba wicepremiera, pana Mateusza Morawieckiego, absolwenta I edycji programu MBA, a także późniejszego jego wykładowcy.


Prestiż?

Jak wynika z badań firmy rekrutacyjnej Antal International, najbardziej opłacalne sektory dla MBA to finanse, bankowość, ubezpieczenia i szeroko pojęte doradztwo.
– Niestety, europejskie czy amerykańskie programy są wciąż bardziej cenione niż polskie – mówi Aleksandra Kujawa z Antal International. Jej zdaniem wynika to przede wszystkim z prestiżu: na polskie studia zbyt łatwo się dostać, a większość studentów nie ma odpowiedniego doświadczenia. – Międzynarodowi pracodawcy traktują więc polskie programy jak studia podyplomowe, nie menedżerskie. Potwierdzają to liczby. Pracownicy z polskim dyplomem po ukończeniu studiów otrzymują średnio o 10-15 proc. wyższą pensję, ci z zagranicznym – o 50-60 proc. wyższą. W zagranicznej firmie pracownik z dyplomem MBA nie powinien zarabiać mniej niż 10 tys. euro. U nas zarabiają często po 10 tys. zł brutto, tyle samo, co dobrzy informatycy z kilkuletnim doświadczeniem – dodaje Aleksandra Kujawa.

Zobacz Artykuł w oryginale >>

 

Pozostałe aktualności


02.2018

Ogólne

Czy sztuki robienia interesów można się nauczyć w szkole?

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Dyrektorem Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK prof. Piotrem Bułą: "Szwajcar zarządza inaczej niż Francuz – mówi dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK."

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Zmarł Prof. zw. dr hab. dr h. c. Janusz Teczke

Z przykrością informujemy, że w dniu 19 lutego 2018 roku zmarł Prof. zw. dr hab. dr h. c. Janusz Teczke

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Rekrutacja na studia podyplomowe przedłużona do 10 marca 2018

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych i studiów typu MBA, na które została przedłużona rekrutacja.

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

We are pleased to announce that Cracow School of Business CUE has become the member of the International Accreditation Council for Business Education (IACBE)

Cracow School of Business at Cracow University of Economics is an Educational Member of the International Accreditation Council for Business Education (IACBE), and has affirmed its commitment to excellence in business education.

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Zapraszamy do zapoznania się z wartościami, którymi kierujemy się w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK

Wartości KSB UEK wyrażają podstawowe reguły moralności, komunikowane pracownikom i studentom. Wyrastają one z indywidualnych przekonań pracowników, wartości powszechnie obowiązujących oraz dobrych praktyk akademickich.

czytaj więcej...


01.2018

Ogólne

Krakowska Szkoła Biznesu UEK przyjęta w poczet Stowarzyszenia CEEMAN

Z radością informujemy że, 5 stycznia 2018 roku Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie została członkiem CEEMAN – Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zarządzania w Dynamicznych Społeczeństwach.

czytaj więcej...


01.2018

Ogólne

Program International MBA oraz studia Controlling i finanse przedsiębiorstw wśród najlepszych!

Program International MBA został wyróżniony wśród "Najlepszych Programów MBA", a studia Controlling i finanse przedsiębiorstw znalazły się na pierwszym miejscu w kategorii Studia Podyplomowe w dodatku "Edukacja dla Menedżera" opublikowanym przez "Gazetę Finansową".

czytaj więcej...


01.2018

Ogólne

Krakowska Szkoła Biznesu UEK członkiem ASPIRE (Association of IT & Business Process Services Companies)

Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie została przyjęta do grona członków stowarzyszonych organizacji ASPIRE (Association of IT & Business Process Services Companies), która zrzesza firmy z sektora IT i zawansowanych usług biznesowych; Business Process Outsourcing (BPO).  

czytaj więcej...


12.2017

Ogólne

Program Executive MBA "Najlepszym Produktem dla Biznesu 2017"

Program Executive MBA został wyróżniony w plebiscycie "Najlepsze Produkty dla Biznesu 2017" opublikowanym przez "Gazetę Finansową".

czytaj więcej...


Zapraszamy studentów MBA oraz absolwentów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK na Spotkanie Świąteczne 16.12.2017

Spotkanie Świątecze dla studentów i absolwentów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK odbędzie się 16.12.2017 r. Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293 55 61 Biuro studiów podyplomowych    
tel.: 12 293 75 53 Biuro studiów MBA
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin