Chcemy integrować środowisko MBA


Dodany: 31 marca 2016

Czy poprawa koniunktury w gospodarce i na rynku pracy to dobra wiadomość dla szkół biznesu?
Piotr Buła: To bardzo dobra wiadomość, gdyż w czasach dobrej koniunktury źródłem finansowania studiów MBA częściej są pracodawcy. Dostrzegają wówczas konieczność podwyższenia kompetencji swojej kadry menedżerskiej i mają dużo większą skłonność do finansowania jej nauki. Na całym świecie dobre studia MBA są elitarne i trzeba za nie dużo zapłacić. Gdy koniunktura jest gorsza, finansowanie częściej jest po stronie pracownika, który dzięki MBA czuje się pewniej na trudnym rynku pracy.

Czy poprawa koniunktury w gospodarce i na rynku pracy to dobra wiadomość dla szkół biznesu?
Piotr Buła: To bardzo dobra wiadomość, gdyż w czasach dobrej koniunktury źródłem finansowania studiów MBA częściej są pracodawcy. Dostrzegają wówczas konieczność podwyższenia kompetencji swojej kadry menedżerskiej i mają dużo większą skłonność do finansowania jej nauki. Na całym świecie dobre studia MBA są elitarne i trzeba za nie dużo zapłacić. Gdy koniunktura jest gorsza, finansowanie częściej jest po stronie pracownika, który dzięki MBA czuje się pewniej na trudnym rynku pracy.

W krajach anglosaskich MBA są standardem edukacji menedżerów. W Polsce to nadal rzadkość wśród szefów dużych firm. Czy młode pokolenie menedżerów to zmieni?
W krajach anglosaskich studia MBA już od lat są jednym z ważnych elementów rozwoju kariery zawodowej. Jednak nawet tam nie są one powszechne. W Polsce barierą ograniczającą dostęp do studiów MBA jest nie tylko ich koszt, ale również język angielski. Większość dobrych i bardzo dobrych programów jest prowadzona w 100 proc. po angielsku. To duży problem dla wielu menedżerów ze starszego pokolenia, którzy wychowali się w innym obszarze językowym – ucząc się rosyjskiego. Dla obecnych 30-latkówdrugim językiem jest angielski. Nie mają więc tej bariery dostępu do programów MBA.

A bariera finansowa..
To często jest kwestia pracodawcy i strategii szkoleniowej firmy albo też odłożenia środków na studia. Dla osoby zajmującej określone stanowisko w dobrej firmie nie jest dużym problemem sfinansowanie MBA z własnych oszczędności.

W tym roku Krakowska Szkoła Biznesu już po raz 12. organizuje Międzynarodowy Kongres MBA. Czym w tym roku chcecie przyciągnąć uczestników?
Kongres kierujemy zarówno do środowiska akademickiego, jak i biznesowego, gdyż staramy się łączyć naukę z biznesem. Dlatego w organizacji kongresu biorą udział najlepsze programy MBA prowadzone w całej Polsce.

Nie ma tu konkurencji?
Do pewnego stopnia jest, chociaż patrząc po najlepszych programach – w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu – terytorialnie nie jesteśmy tak do końca konkurencją. Nasz absolwent pochodzi głównie ze Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Idea, która nam przyświeca, to łączenie i integrowanie środowiska absolwentów MBA, których w Polsce nie ma wielu. Według analiz to zaledwie ok. 3–5proc.osób, które kształcą się po dyplomie.

A co kongres oferuje poza integracją absolwentów MBA?
Konferencja łączy się też z przekazem pewnej wiedzy, którą staramy się wyprzedzać zdarzenia i zachodzące zjawiska. Szukamy tematów, które są ważne dla biznesu już teraz albo będą istotne za rok czy dwa lata. Głównym tematem w tym roku będzie tzw. teoria ograniczeń. Pokazuje ona zupełnie inną koncepcję biznesu, związaną z różnymi elementami ograniczającymi, które czasami powodują, że firmy bardzo dobrze się rozwijają. Jest tu pewna przewrotność, gdyż okazuje się, że bariera biurokratyczna może stać się impulsem do innowacji.

Jako organizatorzy kongresu widzicie też, jak zmienia się polski rynek MBA i podejście do zarządzania. Gdzie te zmiany są największe?
Na pewno dużą zmianą jest umiędzynarodowienie programów. O ile wcześniej wiele polskich uczelni miało jednego, zagranicznego partnera, to obecnie tworzy się konsorcja. Budując program MBA nie myśli się już przez pryzmat jednego, a kilku partnerów – z różnych krajów, różnych obszarów kulturowych i nurtów zarządzania – tak, by dać słuchaczowi możliwie wszechstronną wiedzę. To w szybki sposób pozwala na umiędzynarodowienie programów i środowiska, w którym uczą się słuchacze.
Zmienia się też formuła językowa. Większość dobrych programów jest już prowadzona w 100 proc.po angielsku. Zmianie ulega też sama idea programu. Co prawda na studiach Executive MBA mamy pewną stałą podstawę, ale wokół niej pojawia się wiele nowych elementów, jak np. rozbudowany wątek etyki, społeczna odpowiedzialność biznesu, zarządzanie ryzykiem czy finanse behawioralne.

Co oznacza, że programy MBA puchną od zajęć?
Raczej to, że studia wymagają dużo więcej samodzielnej pracy, poza zajęciami. Dobry program to minimum 500 godzin zajęć. Do tego co najmniej dwa razy tyle projektowej pracy własnej.

To sporo. Dojdziemy kiedyś do modelu z USA, gdzie menedżerowie robią sobie przerwę w pracy na stacjonarne MBA?
Myślę, że ten model do nas dotrze, gdy obecni 25-latkowie zaczną awansować i zarabiać pieniądze, które pozwolą powiedzieć sobie i rodzinie, że stać ich na przerwanie pracy na naukę.

źródło: Rzeczpospolita, środa 23 marca 2016, nr 69 (10402)

Pozostałe aktualności


09.2017

Ogólne

Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 przedłużona do 29 września 2017 r.!

Sprawdź na których kierunkach studiów podyplomowych są jeszcze wolne miejsca

czytaj więcej...


09.2017

Ogólne

Zdobądź dofinansowanie do studiów MBA i podyplomowych w KSB UEK

Zdobądź dofinansowanie do studiów MBA i podyplomowych w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). PARP może dofnansować nawet 1/4 czesnego za studia!

Więcej na: uslugirozwojowe.parp.gov.pl/uslugi/search?SearchFilterView[podmiot_id]=8419

czytaj więcej...


Ile zarabiali absolwenci studiów MBA w 2016 roku?

Co czwarty absolwent MBA zarabiał 18 600 PLN i więcej. Mediana wynagrodzeń osób z certyfikatem MBA wyniosła w 2016 roku 11 600 PLN.

czytaj więcej...


07.2017

Ogólne

Z dyplomem MBA do rady nadzorczej

Od 1. stycznia 2017 każdy, kto posiada dyplom MBA, może zasiadać w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Warto zatem zapoznać się z ustawą o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisami ją wprowadzającymi.

czytaj więcej...


06.2017

Ogólne

XIII Międzynarodowy Kongres MBA - relacja wideo

XIII Międzynarodowy Kongres MBA już dawno za nami, czas na małe przypomnienie w postaci relacji wideo.
 

czytaj więcej...


05.2017

Ogólne

Fundacja Instytut Studiów Strategicznych zaprasza na konferencję "Co to jest startup i dlaczego jest dla wszystkich?"

Konferencja odbędzie się 22 maja 2017 roku w Hotelu Andel’s przy ulicy Pawiej 3 w Krakowie.

czytaj więcej...


INTERNATIONAL MBA WEEK – wizyta studentów MBA z University of Johannesburg w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK

Zobacz podsumowanie wizyty najlepszych studentów MBA z University of Johannesburg w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK podczas International MBA Week.

czytaj więcej...


Wesołych Świąt Wielkanocnych

Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych...

czytaj więcej...


Sales Trainer position - Cracow&Katowice

Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o. (PMPL-D) is looking to recruit a passionate person for Sales Trainer position.

czytaj więcej...


03.2017

Ogólne

„Społeczna odpowiedzialność biznesu – potrzeba serca, czy czysty marketing?”

Katedra Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Krakowska Szkoła Biznesu UEK zapraszają na seminarium naukowe poświęcone Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (Corporate Social Responsibility).

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293 55 61 Biuro studiów podyplomowych    
tel.: 12 293 75 53 Biuro studiów MBA
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin