Czy sztuki robienia interesów można się nauczyć w szkole?


Dodany: 22 lutego 2018

 Szwajcar zarządza inaczej niż Francuz 
 – mówi dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK 

 

Zbigniew Bartuś, Dziennik Polski: Panie dyrektorze, rozumiem naukę malarstwa, albo sztuki aktorskiej. Ale biznes? Czy robienia dobrych interesów można się nauczyć?

Prof. Piotr Buła: Oczywiście, że jest to możliwe. Malarstwo, o którym pan wspomniał, wymaga przecież także wiedzy, np. jak prawidłowo trzymać pędzel. Również w biznesie osoby zarządzające dużymi korporacjami lub instytucjami, czy też małymi i średnimi firmami, muszą się nauczyć metod i technik, jak to się najlepiej robi.

ZB: Czy te techniki to jest polski wynalazek, czy też na przykład niemiecki lub anglosaski?

PB: Są cztery podstawowe modele zarządzania. Inaczej patrzy na te kwestie Francuz, a inaczej Szwajcar. Inny jest model anglosaski, czyli angielski i amerykański, a inny, również bardzo ważny i wyrazisty, azjatycki. Każdy ma swą specyfikę i odpowiednio dobrany do niej styl zarządzania.

ZB: Którego z tych modeli my uczymy w Krakowie? A może to jest jakaś mieszanka dostosowana do polskich warunków?

PB: Uczymy tego, co jest nam najbliższe, czyli z jednej strony bierzemy pod uwagę warunki polskie, a z drugiej – europejskie. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiaj biznes nie jest już lokalny, tylko w ogromnej mierze – globalny. Dlatego staramy się przybliżyć wszystkie typy i rodzaje zarządzania.

ZB: Na wypadek, gdyby krakowianin lub Małopolanin chciał zainwestować w Europie, Azji lub USA – a tak się coraz częściej zdarza...

PB: Owszem.

ZB: To czym się różni ten Szwajcar od Francuza?

PB: Szwajcar zwraca uwagę na detale, wszystko musi być u niego mocno dopracowane...

ZB: Jak w zegarku...

PB: Właśnie. Tymczasem Francuzi są nastawieni na ogarnięcie całości problemu, w związku z czym podejmują decyzje biznesowe znacznie wolniej.

ZB: A Niemcy są pośrodku?

PB: Można tak powiedzieć. Niemiecka maszyna – jak się często mówi o dużych korporacjach zza Odry – musi być dobrze poukładana. Całkiem inny jest model anglosaski. Amerykanie są bardzo szybcy, błyskawicznie podejmują decyzje, są nastawieni na większe ryzyko, a zarazem większe zyski. Pojmują ryzyko zupełnie inaczej niż Europejczycy, w tym zwłaszcza Polacy.

ZB: Ilu ludzi ukończyło dotąd Krakowską Szkołę Biznesu?

PB: Jeśli popatrzymy na studia podyplomowe i MBA łącznie, to w ciągu ostatnich 25 lat były to tysiące absolwentów. Jeśli weźmiemy samo MBA – to będzie to ok. 800 osób.

ZB: I co ci ludzie po MBA robią?

PB: Co 3–4 lata robimy badania kariery naszych absolwentów. Wynika z nich, że studenci MBA z góry planują ścieżkę swej kariery i często od razu po skończeniu naszych studiów awansują, dostają wyższe płace, wielu z nich decyduje się też na otwarcie własnego biznesu.

ZB: Przygotowujecie związane z MBA wydarzenie. Jakie?

PB: Będzie to kolejny Kongres MBA, zapoczątkowany w 2005 roku. Wydarzenie to łączy kilka typów osobowości menedżerów – na średnim, wyższym i najwyższym szczeblu zarządzania. Są właściciele przedsiębiorstw. Są ludzie nauki. To znakomita okazja do wzajemnego dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Jest też networking, w trakcie którego nasi studenci i absolwenci mogą się spotkać ze starszymi kolegami i wymienić doświadczenia z różnych dziedzin, sektorów, branż.

ZB: Też tam będziemy jako patron medialny.

PB: Serdecznie zapraszam wszystkich absolwentów MBA na nasz Kongres.

 

Pełny wywiad: http://www.dziennikpolski24.pl/dziennik-polski-tv/barometr-bartusia/a/barometr-bartusia-odc-25-czy-robienia-dobrych-interesow-mozna-sie-nauczyc,12953452/

 

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/czy-sztuki-robienia-interesow-mozna-sie-nauczyc-w-szkole,12952788/

 

***

XIV Międzynarodowy Kongres MBA XIV Międzynarodowy Kongres MBA odbędzie się 18-20 maja w Krakowie pod hasłem „Lokalne zasoby biznesowe a globalna działalność firm”. To największa w Polsce inicjatywa integrująca środowisko MBA. Uczestniczą w nim menedżerowie wyższego i średniego szczebla legitymujący się tytułem MBA, studenci oraz absolwenci programów MBA w Polsce, członkowie klubów MBA, dyrektorzy programów MBA, naukowcy oraz praktycy środowiska biznesu. W programie znajdą się wykłady , panele tematyczne, warsztaty, wizyty studyjne w czołowych małopolskich firmach.

kongresmba.pl

 

Pozostałe aktualności


11.2018

Ogólne

Zapraszamy na Open Eyes Economy Summit!

Już 20 i 21 listopada odbędzie się kolejna edycja kongresu Open Eyes Economy Summit!
 

czytaj więcej...


10.2018

Ogólne

KSB UEK Najlepszym Partnerem w Biznesie 2018 w kategorii Edukacja!

Już po raz kolejny magazyn Home&Market przeprowadził plebiscyt Najlepszy Partner w Biznesie. W tym roku Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie została nagrodzona w kategorii EDUKACJA.
 

czytaj więcej...


10.2018

Ogólne

Studia podyplomowe MBA "Zarządzanie bankiem spółdzielczym" Uniwersytet Rolniczy (Partner: Krakowska Szkoła Biznesu UEK)

Krakowska Szkoła Biznesu UEK jest partnerem studiów podyplomowych "Zarządzanie bankiem spółdzielczym" organizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

czytaj więcej...


10.2018

Ogólne

Zapraszamy na Seminarium "FIRMA - IDEA: Zarządzanie systemami złożonymi"

Open Eyes Economy ON TOUR – już 17.10.2018 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się seminarium „FIRMA - IDEA: Zarządzanie systemami złożonymi”

czytaj więcej...


Serdecznie gratulujemy tegorocznym Absolwentom 22 edycji Programu Executive MBA – najlepszych studiów w południowej Polsce!

Program realizowany jest przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz partnerów zagranicznych: École de Management de Normandie z Francji i AESE Business School z Portugalii, we współpracy z instytucjami biznesowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi.

czytaj więcej...09.2018

Ogólne

Prof. UEK dr hab. Piotr Buła powołany przez MNiSW na członka Zespołu interdyscyplinarnego do spraw oceny wniosków o przyznanie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne

Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK, Prof. UEK dr hab. Piotr Buła został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina na członka Zespołu interdyscyplinarnego do spraw oceny wniosków o przyznanie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne.

czytaj więcej...


07.2018

Ogólne

Krakowska Szkoła Biznesu UEK członkiem Stowarzyszenia Szkół Biznesu Azji i Pacyfiku!

Krakowska Szkoła Biznesu UEK otrzymała list powitalny potwierdzający członkostwo naszej instytucji w Association of Asia-Pacific Business Schools (AAPBS).

czytaj więcej...


STUDY TRIP SWITZERLAND 2018

W dniach 27 – 30 maja 2018 r. studenci International MBA 12 edycja wzięli udział w Study Trip Switzerland do szkoły partnerskiej Programu – St. Gallen Business School do Szwajcarii.

czytaj więcej...


Spotkanie Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów w Szwajcarii

Przedstawiciele Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK oraz St. Gallen Business School wzięli udział w cyklicznym spotkaniu członków Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów w Szwajcarii na temat: „Współczesna edukacja – przygotowanie liderów na wyzwania rewolucji Industry 4.0”.

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293 55 61 Biuro studiów podyplomowych    
tel.: 12 293 75 53 Biuro studiów MBA
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin