Czy sztuki robienia interesów można się nauczyć w szkole?


Dodany: 22 lutego 2018

 Szwajcar zarządza inaczej niż Francuz 
 – mówi dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK 

 

Zbigniew Bartuś, Dziennik Polski: Panie dyrektorze, rozumiem naukę malarstwa, albo sztuki aktorskiej. Ale biznes? Czy robienia dobrych interesów można się nauczyć?

Prof. Piotr Buła: Oczywiście, że jest to możliwe. Malarstwo, o którym pan wspomniał, wymaga przecież także wiedzy, np. jak prawidłowo trzymać pędzel. Również w biznesie osoby zarządzające dużymi korporacjami lub instytucjami, czy też małymi i średnimi firmami, muszą się nauczyć metod i technik, jak to się najlepiej robi.

ZB: Czy te techniki to jest polski wynalazek, czy też na przykład niemiecki lub anglosaski?

PB: Są cztery podstawowe modele zarządzania. Inaczej patrzy na te kwestie Francuz, a inaczej Szwajcar. Inny jest model anglosaski, czyli angielski i amerykański, a inny, również bardzo ważny i wyrazisty, azjatycki. Każdy ma swą specyfikę i odpowiednio dobrany do niej styl zarządzania.

ZB: Którego z tych modeli my uczymy w Krakowie? A może to jest jakaś mieszanka dostosowana do polskich warunków?

PB: Uczymy tego, co jest nam najbliższe, czyli z jednej strony bierzemy pod uwagę warunki polskie, a z drugiej – europejskie. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiaj biznes nie jest już lokalny, tylko w ogromnej mierze – globalny. Dlatego staramy się przybliżyć wszystkie typy i rodzaje zarządzania.

ZB: Na wypadek, gdyby krakowianin lub Małopolanin chciał zainwestować w Europie, Azji lub USA – a tak się coraz częściej zdarza...

PB: Owszem.

ZB: To czym się różni ten Szwajcar od Francuza?

PB: Szwajcar zwraca uwagę na detale, wszystko musi być u niego mocno dopracowane...

ZB: Jak w zegarku...

PB: Właśnie. Tymczasem Francuzi są nastawieni na ogarnięcie całości problemu, w związku z czym podejmują decyzje biznesowe znacznie wolniej.

ZB: A Niemcy są pośrodku?

PB: Można tak powiedzieć. Niemiecka maszyna – jak się często mówi o dużych korporacjach zza Odry – musi być dobrze poukładana. Całkiem inny jest model anglosaski. Amerykanie są bardzo szybcy, błyskawicznie podejmują decyzje, są nastawieni na większe ryzyko, a zarazem większe zyski. Pojmują ryzyko zupełnie inaczej niż Europejczycy, w tym zwłaszcza Polacy.

ZB: Ilu ludzi ukończyło dotąd Krakowską Szkołę Biznesu?

PB: Jeśli popatrzymy na studia podyplomowe i MBA łącznie, to w ciągu ostatnich 25 lat były to tysiące absolwentów. Jeśli weźmiemy samo MBA – to będzie to ok. 800 osób.

ZB: I co ci ludzie po MBA robią?

PB: Co 3–4 lata robimy badania kariery naszych absolwentów. Wynika z nich, że studenci MBA z góry planują ścieżkę swej kariery i często od razu po skończeniu naszych studiów awansują, dostają wyższe płace, wielu z nich decyduje się też na otwarcie własnego biznesu.

ZB: Przygotowujecie związane z MBA wydarzenie. Jakie?

PB: Będzie to kolejny Kongres MBA, zapoczątkowany w 2005 roku. Wydarzenie to łączy kilka typów osobowości menedżerów – na średnim, wyższym i najwyższym szczeblu zarządzania. Są właściciele przedsiębiorstw. Są ludzie nauki. To znakomita okazja do wzajemnego dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Jest też networking, w trakcie którego nasi studenci i absolwenci mogą się spotkać ze starszymi kolegami i wymienić doświadczenia z różnych dziedzin, sektorów, branż.

ZB: Też tam będziemy jako patron medialny.

PB: Serdecznie zapraszam wszystkich absolwentów MBA na nasz Kongres.

 

Pełny wywiad: http://www.dziennikpolski24.pl/dziennik-polski-tv/barometr-bartusia/a/barometr-bartusia-odc-25-czy-robienia-dobrych-interesow-mozna-sie-nauczyc,12953452/

 

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/czy-sztuki-robienia-interesow-mozna-sie-nauczyc-w-szkole,12952788/

 

***

XIV Międzynarodowy Kongres MBA XIV Międzynarodowy Kongres MBA odbędzie się 18-20 maja w Krakowie pod hasłem „Lokalne zasoby biznesowe a globalna działalność firm”. To największa w Polsce inicjatywa integrująca środowisko MBA. Uczestniczą w nim menedżerowie wyższego i średniego szczebla legitymujący się tytułem MBA, studenci oraz absolwenci programów MBA w Polsce, członkowie klubów MBA, dyrektorzy programów MBA, naukowcy oraz praktycy środowiska biznesu. W programie znajdą się wykłady , panele tematyczne, warsztaty, wizyty studyjne w czołowych małopolskich firmach.

kongresmba.pl

 

Pozostałe aktualności


02.2018

Ogólne

Zmarł Prof. zw. dr hab. dr h. c. Janusz Teczke

Z przykrością informujemy, że w dniu 19 lutego 2018 roku zmarł Prof. zw. dr hab. dr h. c. Janusz Teczke

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Rekrutacja na studia podyplomowe przedłużona do 10 marca 2018

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych i studiów typu MBA, na które została przedłużona rekrutacja.

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

We are pleased to announce that Cracow School of Business CUE has become the member of the International Accreditation Council for Business Education (IACBE)

Cracow School of Business at Cracow University of Economics is an Educational Member of the International Accreditation Council for Business Education (IACBE), and has affirmed its commitment to excellence in business education.

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Zapraszamy do zapoznania się z wartościami, którymi kierujemy się w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK

Wartości KSB UEK wyrażają podstawowe reguły moralności, komunikowane pracownikom i studentom. Wyrastają one z indywidualnych przekonań pracowników, wartości powszechnie obowiązujących oraz dobrych praktyk akademickich.

czytaj więcej...


01.2018

Ogólne

Krakowska Szkoła Biznesu UEK przyjęta w poczet Stowarzyszenia CEEMAN

Z radością informujemy że, 5 stycznia 2018 roku Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie została członkiem CEEMAN – Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zarządzania w Dynamicznych Społeczeństwach.

czytaj więcej...


01.2018

Ogólne

Program International MBA oraz studia Controlling i finanse przedsiębiorstw wśród najlepszych!

Program International MBA został wyróżniony wśród "Najlepszych Programów MBA", a studia Controlling i finanse przedsiębiorstw znalazły się na pierwszym miejscu w kategorii Studia Podyplomowe w dodatku "Edukacja dla Menedżera" opublikowanym przez "Gazetę Finansową".

czytaj więcej...


01.2018

Ogólne

Krakowska Szkoła Biznesu UEK członkiem ASPIRE (Association of IT & Business Process Services Companies)

Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie została przyjęta do grona członków stowarzyszonych organizacji ASPIRE (Association of IT & Business Process Services Companies), która zrzesza firmy z sektora IT i zawansowanych usług biznesowych; Business Process Outsourcing (BPO).  

czytaj więcej...


12.2017

Ogólne

Program Executive MBA "Najlepszym Produktem dla Biznesu 2017"

Program Executive MBA został wyróżniony w plebiscycie "Najlepsze Produkty dla Biznesu 2017" opublikowanym przez "Gazetę Finansową".

czytaj więcej...


Zapraszamy studentów MBA oraz absolwentów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK na Spotkanie Świąteczne 16.12.2017

Spotkanie Świątecze dla studentów i absolwentów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK odbędzie się 16.12.2017 r. Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej...


Ceremonia rozdania dyplomów Executive MBA & International MBA

Dnia 20 października 2017 roku studenci 21 edycji Programu Executive MBA oraz studenci 10 edycji Program International MBA wzięli udział w uroczystym rozdaniu dyplomów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK.

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293 55 61 Biuro studiów podyplomowych    
tel.: 12 293 75 53 Biuro studiów MBA
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin