Czy sztuki robienia interesów można się nauczyć w szkole?


Dodany: 22 lutego 2018

 Szwajcar zarządza inaczej niż Francuz 
 – mówi dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK 

 

Zbigniew Bartuś, Dziennik Polski: Panie dyrektorze, rozumiem naukę malarstwa, albo sztuki aktorskiej. Ale biznes? Czy robienia dobrych interesów można się nauczyć?

Prof. Piotr Buła: Oczywiście, że jest to możliwe. Malarstwo, o którym pan wspomniał, wymaga przecież także wiedzy, np. jak prawidłowo trzymać pędzel. Również w biznesie osoby zarządzające dużymi korporacjami lub instytucjami, czy też małymi i średnimi firmami, muszą się nauczyć metod i technik, jak to się najlepiej robi.

ZB: Czy te techniki to jest polski wynalazek, czy też na przykład niemiecki lub anglosaski?

PB: Są cztery podstawowe modele zarządzania. Inaczej patrzy na te kwestie Francuz, a inaczej Szwajcar. Inny jest model anglosaski, czyli angielski i amerykański, a inny, również bardzo ważny i wyrazisty, azjatycki. Każdy ma swą specyfikę i odpowiednio dobrany do niej styl zarządzania.

ZB: Którego z tych modeli my uczymy w Krakowie? A może to jest jakaś mieszanka dostosowana do polskich warunków?

PB: Uczymy tego, co jest nam najbliższe, czyli z jednej strony bierzemy pod uwagę warunki polskie, a z drugiej – europejskie. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiaj biznes nie jest już lokalny, tylko w ogromnej mierze – globalny. Dlatego staramy się przybliżyć wszystkie typy i rodzaje zarządzania.

ZB: Na wypadek, gdyby krakowianin lub Małopolanin chciał zainwestować w Europie, Azji lub USA – a tak się coraz częściej zdarza...

PB: Owszem.

ZB: To czym się różni ten Szwajcar od Francuza?

PB: Szwajcar zwraca uwagę na detale, wszystko musi być u niego mocno dopracowane...

ZB: Jak w zegarku...

PB: Właśnie. Tymczasem Francuzi są nastawieni na ogarnięcie całości problemu, w związku z czym podejmują decyzje biznesowe znacznie wolniej.

ZB: A Niemcy są pośrodku?

PB: Można tak powiedzieć. Niemiecka maszyna – jak się często mówi o dużych korporacjach zza Odry – musi być dobrze poukładana. Całkiem inny jest model anglosaski. Amerykanie są bardzo szybcy, błyskawicznie podejmują decyzje, są nastawieni na większe ryzyko, a zarazem większe zyski. Pojmują ryzyko zupełnie inaczej niż Europejczycy, w tym zwłaszcza Polacy.

ZB: Ilu ludzi ukończyło dotąd Krakowską Szkołę Biznesu?

PB: Jeśli popatrzymy na studia podyplomowe i MBA łącznie, to w ciągu ostatnich 25 lat były to tysiące absolwentów. Jeśli weźmiemy samo MBA – to będzie to ok. 800 osób.

ZB: I co ci ludzie po MBA robią?

PB: Co 3–4 lata robimy badania kariery naszych absolwentów. Wynika z nich, że studenci MBA z góry planują ścieżkę swej kariery i często od razu po skończeniu naszych studiów awansują, dostają wyższe płace, wielu z nich decyduje się też na otwarcie własnego biznesu.

ZB: Przygotowujecie związane z MBA wydarzenie. Jakie?

PB: Będzie to kolejny Kongres MBA, zapoczątkowany w 2005 roku. Wydarzenie to łączy kilka typów osobowości menedżerów – na średnim, wyższym i najwyższym szczeblu zarządzania. Są właściciele przedsiębiorstw. Są ludzie nauki. To znakomita okazja do wzajemnego dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Jest też networking, w trakcie którego nasi studenci i absolwenci mogą się spotkać ze starszymi kolegami i wymienić doświadczenia z różnych dziedzin, sektorów, branż.

ZB: Też tam będziemy jako patron medialny.

PB: Serdecznie zapraszam wszystkich absolwentów MBA na nasz Kongres.

 

Pełny wywiad: http://www.dziennikpolski24.pl/dziennik-polski-tv/barometr-bartusia/a/barometr-bartusia-odc-25-czy-robienia-dobrych-interesow-mozna-sie-nauczyc,12953452/

 

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/czy-sztuki-robienia-interesow-mozna-sie-nauczyc-w-szkole,12952788/

 

***

XIV Międzynarodowy Kongres MBA XIV Międzynarodowy Kongres MBA odbędzie się 18-20 maja w Krakowie pod hasłem „Lokalne zasoby biznesowe a globalna działalność firm”. To największa w Polsce inicjatywa integrująca środowisko MBA. Uczestniczą w nim menedżerowie wyższego i średniego szczebla legitymujący się tytułem MBA, studenci oraz absolwenci programów MBA w Polsce, członkowie klubów MBA, dyrektorzy programów MBA, naukowcy oraz praktycy środowiska biznesu. W programie znajdą się wykłady , panele tematyczne, warsztaty, wizyty studyjne w czołowych małopolskich firmach.

kongresmba.pl

 

Pozostałe aktualności


03.2018

Ogólne

Dzień Otwarty Studiów MBA 18.05.2018

Uczestnicy Dnia Otwartego Studiów MBA (18.05.2018), którzy do 31 maja 2018 zdecydują się na podjęcie studiów MBA w KSB UEK oraz prześlą komplet wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, oferujemy rabat w wysokości 10% wartości czesnego!

czytaj więcej...


03.2018

Ogólne

Krakowska Szkoła Biznesu UEK otrzymała Order Finansowy 2017 w kategorii Edukacja za działalność badawczo-dydaktyczną

Magazyn ekonominczy Home&Market przyznał doroczne Ordery Finansowe firmom i instytucjom oferującym najlepsze produkty i usługi w 2017 roku.

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Zmarł Prof. zw. dr hab. dr h. c. Janusz Teczke

Z przykrością informujemy, że w dniu 19 lutego 2018 roku zmarł Prof. zw. dr hab. dr h. c. Janusz Teczke

czytaj więcej...


02.2018

Ogólne

Rekrutacja na studia podyplomowe przedłużona do 10 marca 2018

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych i studiów typu MBA, na które została przedłużona rekrutacja.

czytaj więcej...


12.2017

Ogólne

Program Executive MBA "Najlepszym Produktem dla Biznesu 2017"

Program Executive MBA został wyróżniony w plebiscycie "Najlepsze Produkty dla Biznesu 2017" opublikowanym przez "Gazetę Finansową".

czytaj więcej...


Zapraszamy studentów MBA oraz absolwentów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK na Spotkanie Świąteczne 16.12.2017

Spotkanie Świątecze dla studentów i absolwentów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK odbędzie się 16.12.2017 r. Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej...


Ceremonia rozdania dyplomów Executive MBA & International MBA

Dnia 20 października 2017 roku studenci 21 edycji Programu Executive MBA oraz studenci 10 edycji Program International MBA wzięli udział w uroczystym rozdaniu dyplomów MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK.

czytaj więcej...


Join EFMD HigherEd Global Career Portal

Cracow School of Business CUE in collaboration with EFMD Global Network would like to present students’ very own career portal, connecting students of business schools with global work opportunities as well as supporting participants’ self-development.

czytaj więcej...


Join ST. GALLEN MANAGEMENT SEMINAR 2018!

Join St. Gallen Management Seminar 12–14th of April 2018 with our trainers: lic. rer. pol. Daniel Gfeller and Christian Muntwiler, M. A., HSG.

The sought-after trainers from St. Gallen Business School are highly skilled specialists in development and implementation of strategies and concepts – Christian Muntwiler, M. A. HSG and Daniel Gfeller, lic. rer. pol.
Beside management consulting activities they are active as fixed-term managers for international companies.

czytaj więcej...


09.2017

Ogólne

Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 przedłużona do 29 września 2017 r.!

Sprawdź na których kierunkach studiów podyplomowych są jeszcze wolne miejsca

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293 55 61 Biuro studiów podyplomowych    
tel.: 12 293 75 53 Biuro studiów MBA
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin