Czy sztuki robienia interesów można się nauczyć w szkole?


Dodany: 22 lutego 2018

 Szwajcar zarządza inaczej niż Francuz 
 – mówi dr hab. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK 

 

Zbigniew Bartuś, Dziennik Polski: Panie dyrektorze, rozumiem naukę malarstwa, albo sztuki aktorskiej. Ale biznes? Czy robienia dobrych interesów można się nauczyć?

Prof. Piotr Buła: Oczywiście, że jest to możliwe. Malarstwo, o którym pan wspomniał, wymaga przecież także wiedzy, np. jak prawidłowo trzymać pędzel. Również w biznesie osoby zarządzające dużymi korporacjami lub instytucjami, czy też małymi i średnimi firmami, muszą się nauczyć metod i technik, jak to się najlepiej robi.

ZB: Czy te techniki to jest polski wynalazek, czy też na przykład niemiecki lub anglosaski?

PB: Są cztery podstawowe modele zarządzania. Inaczej patrzy na te kwestie Francuz, a inaczej Szwajcar. Inny jest model anglosaski, czyli angielski i amerykański, a inny, również bardzo ważny i wyrazisty, azjatycki. Każdy ma swą specyfikę i odpowiednio dobrany do niej styl zarządzania.

ZB: Którego z tych modeli my uczymy w Krakowie? A może to jest jakaś mieszanka dostosowana do polskich warunków?

PB: Uczymy tego, co jest nam najbliższe, czyli z jednej strony bierzemy pod uwagę warunki polskie, a z drugiej – europejskie. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiaj biznes nie jest już lokalny, tylko w ogromnej mierze – globalny. Dlatego staramy się przybliżyć wszystkie typy i rodzaje zarządzania.

ZB: Na wypadek, gdyby krakowianin lub Małopolanin chciał zainwestować w Europie, Azji lub USA – a tak się coraz częściej zdarza...

PB: Owszem.

ZB: To czym się różni ten Szwajcar od Francuza?

PB: Szwajcar zwraca uwagę na detale, wszystko musi być u niego mocno dopracowane...

ZB: Jak w zegarku...

PB: Właśnie. Tymczasem Francuzi są nastawieni na ogarnięcie całości problemu, w związku z czym podejmują decyzje biznesowe znacznie wolniej.

ZB: A Niemcy są pośrodku?

PB: Można tak powiedzieć. Niemiecka maszyna – jak się często mówi o dużych korporacjach zza Odry – musi być dobrze poukładana. Całkiem inny jest model anglosaski. Amerykanie są bardzo szybcy, błyskawicznie podejmują decyzje, są nastawieni na większe ryzyko, a zarazem większe zyski. Pojmują ryzyko zupełnie inaczej niż Europejczycy, w tym zwłaszcza Polacy.

ZB: Ilu ludzi ukończyło dotąd Krakowską Szkołę Biznesu?

PB: Jeśli popatrzymy na studia podyplomowe i MBA łącznie, to w ciągu ostatnich 25 lat były to tysiące absolwentów. Jeśli weźmiemy samo MBA – to będzie to ok. 800 osób.

ZB: I co ci ludzie po MBA robią?

PB: Co 3–4 lata robimy badania kariery naszych absolwentów. Wynika z nich, że studenci MBA z góry planują ścieżkę swej kariery i często od razu po skończeniu naszych studiów awansują, dostają wyższe płace, wielu z nich decyduje się też na otwarcie własnego biznesu.

ZB: Przygotowujecie związane z MBA wydarzenie. Jakie?

PB: Będzie to kolejny Kongres MBA, zapoczątkowany w 2005 roku. Wydarzenie to łączy kilka typów osobowości menedżerów – na średnim, wyższym i najwyższym szczeblu zarządzania. Są właściciele przedsiębiorstw. Są ludzie nauki. To znakomita okazja do wzajemnego dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Jest też networking, w trakcie którego nasi studenci i absolwenci mogą się spotkać ze starszymi kolegami i wymienić doświadczenia z różnych dziedzin, sektorów, branż.

ZB: Też tam będziemy jako patron medialny.

PB: Serdecznie zapraszam wszystkich absolwentów MBA na nasz Kongres.

 

Pełny wywiad: http://www.dziennikpolski24.pl/dziennik-polski-tv/barometr-bartusia/a/barometr-bartusia-odc-25-czy-robienia-dobrych-interesow-mozna-sie-nauczyc,12953452/

 

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/czy-sztuki-robienia-interesow-mozna-sie-nauczyc-w-szkole,12952788/

 

***

XIV Międzynarodowy Kongres MBA XIV Międzynarodowy Kongres MBA odbędzie się 18-20 maja w Krakowie pod hasłem „Lokalne zasoby biznesowe a globalna działalność firm”. To największa w Polsce inicjatywa integrująca środowisko MBA. Uczestniczą w nim menedżerowie wyższego i średniego szczebla legitymujący się tytułem MBA, studenci oraz absolwenci programów MBA w Polsce, członkowie klubów MBA, dyrektorzy programów MBA, naukowcy oraz praktycy środowiska biznesu. W programie znajdą się wykłady , panele tematyczne, warsztaty, wizyty studyjne w czołowych małopolskich firmach.

kongresmba.pl

 

Pozostałe aktualności


02.2019

Ogólne

Rekrutacja na studia podyplomowe przedłużona do 8 marca 2019 r. !

Rekrutacja na semestr letni została przedłużona do 8 marca br.
 

czytaj więcej...


Krakowska Szkoła Biznesu UEK stawia na różnorodność na studiach MBA

Zachęcamy Państwa do przeczytania artykułu, który ukazał się 07.01.2019 r. w Gazecie Krakowskiej.

czytaj więcej...


MBA Christmas Meeting 2018

Christmas Meeting in CSB Alumni MBA Club with Christmas Carols and wishes – 15.12.2018

czytaj więcej...


Studia MBA – nauka, biznes, świetna atmosfera

Na początku grudnia 2018 roku studenci Programu Executive oraz International MBA Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK, wzięli udział we wspólnej sesji szkoleniowej
 

czytaj więcej...


12.2018

Ogólne

Program Executive MBA "Najlepszym Produktem dla Biznesu 2018"

"Gazeta Finansowa" przyznała nagrody dla "Najlepszych Produktów dla Biznesu" za 2017 rok. Wśród zwycięzców znalazł sie Program Executive MBA Krakowskiej Szkoły Bizesu UEK w kategorii Szkoły Biznesu.

czytaj więcej...


Study Trip Poland 2018

On 30.11–02.12.2018 students of Executive MBA Program and the International MBA Program took part in the Study Trip Poland.

czytaj więcej...


11.2018

Ogólne

Zapraszamy na Open Eyes Economy Summit!

Już 20 i 21 listopada odbędzie się kolejna edycja kongresu Open Eyes Economy Summit!
 

czytaj więcej...


10.2018

Ogólne

KSB UEK Najlepszym Partnerem w Biznesie 2018 w kategorii Edukacja!

Już po raz kolejny magazyn Home&Market przeprowadził plebiscyt Najlepszy Partner w Biznesie. W tym roku Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie została nagrodzona w kategorii EDUKACJA.
 

czytaj więcej...


Executive MBA & International MBA – Graduation Ceremony Class of 2018!

19 października br. w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów słuchaczom XXII edycji Programu Executive MBA oraz XI edycji Programu International MBA.

czytaj więcej...


10.2018

Ogólne

Studia podyplomowe MBA "Zarządzanie bankiem spółdzielczym" Uniwersytet Rolniczy (Partner: Krakowska Szkoła Biznesu UEK)

Krakowska Szkoła Biznesu UEK jest partnerem studiów podyplomowych "Zarządzanie bankiem spółdzielczym" organizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

czytaj więcej...


UEK KSB

KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

Kontakt: 
tel.: 12 293 55 61 Biuro studiów podyplomowych    
tel.: 12 293 75 53 Biuro studiów MBA
e-mail: ksb@uek.krakow.pl

facebook   Linkedin